Vilniaus industrinių mikrorajonų apžvalga: Aukštieji Paneriai

Aukštieji Paneriai – svarbus sausumos ir geležinkelių transporto centras, vienas seniausių ir didžiausias Vilniaus logistikos centrų rajonas. Aukštuosiuose Paneriuose gerai išvystyta transporto infrastruktūra – patogu susisiekti tiek su centrine miesto dalimi, tiek su pagrindiniais keliais, ateinančiais į Vilnių iš Kauno (A1), Alytaus / Druskininkų (A4), Trakų (A14) krypčių, patogu išvažiuoti Gariūnų gatve į Vakarinį aplinkkelį bei Tūkstantmečio gatvę. Šiame industriniame rajone yra daugiau kaip 150 000 kv. m A klasės modernių sandėlių ploto.

Nepaisant to, didžiąją dalį pastatų Aukštuosiuose Paneriuose sudaro B ar C klasės senesni industriniai pastatai. Nuo pat sovietinių laikų rajone buvo įsikūrę pagrindiniai miesto sandėliai, ypač gausu maisto sandėlių – iš čia į Vilniaus parduotuves keliaudavo mėsos, žuvies produktai, vaisiai, daržovės, bakalėjos prekės. Net ir šiandien čia susibūrę daugiausia maistininkų sandėlių visame mieste. Įdomu, kad toli gražu ne visi jie įsikūrę moderniuose sandėliuose. Net keletą sandėlių rajone turi „Maxima“, čia įsikūręs ir jų konditerijos cechas. Taip pat Aukštuosiuose Paneriuose veikia „Autoverslo“, „Kirtimų logistikos centro“, „Arvydo paslaugų“, „Ogmios grupės“, „Eugestos“, „Humanos“, DSV, „Capital Mill“ ir kiti logistikos centrai.

Aukštieji Paneriai labiau vertinami kaip stambiųjų verslų sandėlių lokacija, o mažiems ir smulkiems verslams ar šiuo metu populiarėjantiems stock office projektams tai mažiau patraukli veikla, nes šiems verslams rajonas per daug nutolęs nuo pagrindinių miesto gatvių, mažiau patogus atvykstantiems klientams, o kai kuriais atvejais – ir darbuotojams.

Rajone įsikūręs pagrindinis „Regitros“ padalinys, aplink jį gausu vairavimo mokyklų aikštelių, sunkvežimių pardavimo aikštelių bei servisų, lengvųjų ir krovininių automobilių detalių prekybininkų.

Aukštieji Paneriai – svarbus geležinkelio mazgas, kuriame susikerta visos pagrindinės Vilnių pasiekiančios geležinkelio linijos. Nemaža dalis rajone esančių teritorijų turi geležinkelio atšaką, dalis sandėlių ir dabar naudojasi šia infrastruktūra. Šalia rajono įsikūręs ir Vilniaus intermodalinis terminalas, vystomas Lietuvos geležinkelių logistikos parkas.

Tarp gamybininkų Aukštuosiuose Paneriuose išsiskiria viena didžiausių Lietuvoje veikiančių kompanijų „Thermo Fisher Baltic“ (buvęs „Fermentas“), taip pat veikia „Wavin Baltic“, „Inhus“, „Dolomito“, „Perdangos“, „Pergalės“, „Vilniaus duonos“ gamyklos.

Tolesnę rajono plėtrą riboja tai, kad jis praktiškai visiškai užstatytas, laisvų sklypų pasiūla – minimali. Didelį impulsą tolesniam Aukštųjų Panerių vystymuisi turėtų suteikti artimiausiais metais planuojamas įgyvendinti Pietinis išorinis Vilniaus aplinkkelis, kuris pirmuoju etapu sujungs Kirtimų gatvę su Liepkalnio ir jos tęsiniu, vedančiu į Lydą, o antruoju etapu – su Minsko plentu. Realu, kad pamatysime senų, šiuo metu C klasės sandėliais užstatytų teritorijų, konversiją – seni pastatai bus griaunami ir statomi modernūs sandėliai ar gamyklos. Pats rajonas, kaip industrinis hubas, labiau plėsis peržengdamas savo tiesiogines ribas į gretimas industrines zonas: Vaidotus aplink intermodalinį terminalą, Druskininkų plentą bei Lentvario industrinę zoną.

Straipsnio autorius

Tomas Slyva

Partneris / Industrija

Sužinokite mūsų naujienas pirmieji

Prenumeruokite naujienlaiškį ir gaukite komercinio nekilnojamo turto naujienas tiesiai į savo pašto dėžutę.