Pirmą triukšmo žemėlapį pamačiau prieš 12 metų – tai buvo eureka momentas su aukštu garsu „Aaaaaaaaa!“. Na gerai, ne tiek geras įrankis, bet miesto pulsą iškart galima pamatyti (išgirsti?!). Apie ką jis galite paskaityti toliau, o jei norite ir pamatyti – nuorodos straipsnio pabaigoje ⬇️.
Eismo triukšmo žemėlapis – pirmas įrankis (dažnu atveju), kurio imuosi, analizuojant NT objekto vietą. Iš karto matau dalį vietos „gerumo“/ „blogumo“. Ypatingai praverčia, kai tikrinu vietą, kitame mieste arba mikrorajone, kurios gerai nepažįstu. Kartais nustebina gatvės, kurios Google maps’e atrodo paralelinės, dviejų juostų, nesvarbios, bet triukšmas raudonuoja, arba atvirkščiai.
Namai, prekybinis objektas, biuras? Šis įrankis tikrai gali padėti apsispręsti. Pavyzdžiui, kai rinkausi vietą gyvenimui, triukšmas buvo vienas iš pagrindinių kriterijų. Laikas parodė – tikrai ramybės oazėje gyvenu – ant žemėlapio nedidelis „žalias“ trikampėlis. Žodžiu išbandyta 🙂
Įprastai žemėlapiuose matom:
– Kuo labiau Green heart – tuo tyliau (gyventi geriau, prekiauti tikriausiai ne);
– Kuo labiau Red heart – tuo didesnis triukšmas (gyventi blogiau, prekiauti galbūt geriau, bet didelis eismas gerai prekybai nėra visada būtinas).
Triukšmo žemėlapiai dažnai sudaromi pagal laiką:
- piko metas vs. ramybės metas;
- darbo diena vs. poilsio;
- vasara vs. žiema ir pan.
Dažniausiai vertinami triukšmo šaltiniai:
- eismo intensyvumas;
- industrinis triukšmas;
- oro transportas;
- geležinkeliai.
Prekybos objekto analizei aktualiausias – eismo intensyvumas. LABAI supaprastintai viena iš metodikų. Eismo triukšmo vaizdui surenkami duomenys pagal: gatvės atkarpos vidutinį greitį; transporto tipą ir jo intensyvumą per laiką (lengvas, sunkesnis, sunkus transportas ir pan.). Tada apdoroti duomenys padauginami iš dB prie tam tikrų kriterijų. Tada Bam ir gaunama spalva su tam tikru padengimu ant žemėlapio? Taip neturėtų būti, nes pastatai, akustinės tvoros ir pan. eismo triukšmą stabdo ir dėl to šiek tiek žemėlapiai „iškraipomi“. Tarkime, prie „gulinčio policininko“ turėtų garsas sumažėti lėtėjant, o tada didėti, tačiau tokio detalumo šie žemėlapiai neaprėpia.